Close

Marzec 3, 2017

Smog – jak się chronić?

Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to miasta położone w Polsce. Jak sobie radzić, kiedy powietrze, którym oddychamy każdego dnia, truje?

Według Europejskiej Agencji Środowiska powietrze w Polsce należy do najgorszych w Europie. Pyły zawieszone, dwutlenek siarki, metale ciężkie i benzopiren działają rakotwórczo, upośledzają pracę płuc i całego układu oddechowego, wywołują miażdżycę i rozregulowują gospodarkę hormonalną organizmu. Rocznie w naszym kraju z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 50 tysięcy osób. Sytuacja pogarsza się szczególnie jesienią i zimą, kiedy zaczyna się sezon grzewczy. Gdy zanieczyszczeniu towarzyszy mgła i brak wiatru, pojawia się smog, czyli wisząca nad miastem trująca chmura.

Jak się przed nim chronić?

  • Sprawdzajmy jakość powietrza przed wyjściem z domu na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Można też ściągnąć na smartfona aplikację, która ostrzega przed smogiem. Jeżeli stężenie szkodliwych związków w powietrzu przekracza normę. Ograniczmy spacery lub w ogóle postarajmy się nie wychodzić na zewnątrz.
  • Zrezygnujmy z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Podczas biegania lub jazdy na rowerze wdychamy jeszcze więcej szkodliwych związków. Jeżeli za oknem wisi smog, zdrowiej będzie posiedzieć w domu.
  • Stosujmy maski przeciwpyłowe z filtrem HEPA. Jeśli musimy przemieszczać się po mieście, zainwestujmy w dobrą maskę. Tylko te z filtrami HEPA chronią układ oddechowy przed pyłem PM10 zawierającym bardzo drobne cząstki, które dostają się do naszego krwiobiegu. Koszt takiej maski 100 – 300 zł. Trzeba do niej dokupić filtry w cenie kilkunastu złotych, które należy regularnie wymieniać. Niestety, nie poleca się ich używania sportowcom, ponieważ utrudniają oddychanie, przez co organizm jest gorzej wentylowany.
  • Wyjeżdżajmy poza miasto. Każda okazja do odetchnięcia czystym powietrzem jest dobra. Ale pamiętajmy, że nie można dotlenić się „na zapas”.

Zobacz:

Enea awarie

Wyłączenia prądu

Brak prądu

One Comment on “Smog – jak się chronić?

alexandra
Maj 11, 2017 at 11:43 am

WYJECHAĆ1, to jedyna rada,

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *